افزایش سهم AMD در بازار لپ‌تاپ‌های گیمینگ به لطف پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰

افزایش سهم AMD در بازار لپ‌تاپ‌های گیمینگ به لطف پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰
اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است

شرکت AMD در نمایشگاه CES 2021 از نسل جدید پردازنده‌های خود برای لپ‌تاپ‌ها یعنی رایزن ۵۰۰۰ رونمایی کرد و شرکت‌های زیادی در ۲۰۲۱ از آن‌ها در لپ‌تاپ‌های گیمینگ خود استفاده می‌کنند.

لپ‌تاپ‌های گیمینگ در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته‌اند و شاهد توسعه کارت‌های گرافیک و پردازنده‌های بی‌شماری برای آن‌ها بوده‌ایم. اکثر این محصولات با پردازنده‌های اینتل و کارت گرافیک انویدیا وارد بازار شده‌اند، اما امسال موضوعی کمی متفاوت است.

در سال جاری میلادی لپ‌تاپ‌های گیمینگ با پردازنده‌های سری H اینتل، رایزن ۵۰۰۰ شرکت AMD و کارت‌های گرافیک سری RTX 30 انویدیا از راه می‌رسند و سهم پردازنده‌های AMD نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

در حال حاضر ۲۸ لپ‌تاپ گیمینگ با پردازنده‌های اینتل و کارت‌های گرافیک RTX 30 برای خرید و پیش خرید وجود دارند و ۱۳ لپ‌تاپ با پردازنده‌های AMD چنین وضعیتی را تجربه می‌کنند. با توجه به این موضوع، سهم AMD به ۳۲ درصد و اینتل به ۶۸ درصد می‌رسد.

gpu share 100873845 large

اینتل به حکمرانی خود در بازار ادامه می‌دهد، اما سهم آن رو به کاهش است. برای مثال در سال ۲۰۲۰ سهم این کمپانی برابر ۸۵ درصد بود که حالا کاهشی نزدیک به ۲۰ درصد را تجربه می‌کند. در سال گذشته میلادی پردازنده‌های AMD در ۱۵ درصد لپ‌تاپ‌های گیمینگ با کارت‌های گرافیک سری RTX 20 یا GTX 16 انویدیا مورد استفاده قرار گرفته بودند.

 

cpu share 2 100873842 large

یکی دیگر از تغییرات امسال مربوط به سهم پردازنده‌های AMD با کارت‌های گرافیک قدرتمند انویدیا می‌شود. سال گذشته میلادی بهترین لپ‌تاپ‌های گیمینگ با پردازنده‌های AMD از کارت گرافیک جی‌فورس RTX 2060 بهره می‌برند و محصولات مجهز به RTX 2070 یا RTX 2080 دارای پردازنده‌های اینتل بودند.

در سال ۲۰۲۱ این موضوع تغییر می‌کند چرا که ۹ لپ‌تاپ گیمینگ به پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ و کارت‌های گرافیک RTX 3070 یا RTX 3080 مجهز می‌شوند. این موضوع به معنای سهم ۲۷ درصدی این کمپانی خواهد بود.

cpu share 100873841 large

در بازار کارت‌های گرافیک مخصوص لپ‌تاپ‌های گیمینگ قدرتمند، انویدیا بدون هیچ شکی قدرت برتر بازار است و سال گذشته AMD نتوانست در این بخش سهمی داشته باشد.

gpu share 3 100873843 large

این موضوع احتمالا امسال هم تکرار می‌شود و کارت‌های گرافیک سری RTX 30 انویدیا همچنان در لپ‌تاپ‌های گیمینگ قدرتمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که سهم واقعی AMD در بازار لپ‌تاپ‌های گیمینگ توسط میزان فروش آن‌ها مشخص می‌شود، با این حال افزایش تعداد محصولات مجهز به پردازنده‌های این کمپانی یک پیروزی است. شرکت‌های بیشتری نسبت به گذشته حاضر به استفاده از تراشه‌های AMD در لپ‌تاپ‌های خود شده‌اند که همین موضوع در کنار افزایش قدرت انتخاب خریداران، به احتمال زیاد سهم این کمپانی را هم بیشتر می‌کند.

اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است Qries
علیرضا حاجی سید حسن
علیرضا حاجی سید حسن
مسئول آی تی

من علیرضا حاج سید حسن هستم . خیلی دوست دارم اطلاعات خودم را با دیگران به اشتراک بزارم❤

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *