رویترز: کوالکام در تامین چیپست‌های میان‌رده و پرچمدار به مشکل خورده است

رویترز: کوالکام در تامین چیپست‌های میان‌رده و پرچمدار به مشکل خورده است
اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است

کمبود جهانی تراشه روی کسب و کار کوالکام هم اثر گذاشته و این شرکت توان تامین همه سفارشات چیپست‌های میان ‌رده و پرچمدار را ندارد.

اواخر سال گذشته میلادی بود که کوالکام از چیپست پرچمدار اسنپدراگون ۸۸۸ رونمایی کرد و کارایی آن به قدری چشمگیر بود که بسیاری از شرکت‌ها از جمله سامسونگ و شیائومی استفاده از آن را در دستور کار قرار دارند. در نتیجه موبایل‌های متعددی از گلکسی S21 و می ۱۱ گرفته تا ردمی K40، راگ فون ۵، فایند ایکس ۳ پرو با برخورداری از آن معرفی شدند و در ادامه قرار است موبایل‌های دیگر نظیر وان پلاس ۹ به این جمع بپیوندند. هرچند این روند با استقبال کاربران مواجه شده اما ظاهرا اوضاع برای کوالکام آنقدر خوب پیش نمی‌رود و این شرکت با کمبود موجودی مواجه شده است.

آنطور که خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه می‌گوید کمبود جهانی نیمه‌رساناها روی زنجیره تامین کوالکام اثر گذاشته و این شرکت توان تامین همه سفارشات چیپست‌های پرچمدار و میان‌رده را ندارد. این مساله روی تامین سفارشات سامسونگ در هر دو سطح اثر گذاشته است.

snapdragon 888 front chip in studio

هرچند سخنگوی سامسونگ از اظهار نظر در اینباره خودداری کرده اما یکی از نمایندگان کوالکام در گفتگو با رویتزر مدعی شده که این شرکت پیش‌بینی‌های قبلی در مورد میزان فروش در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ را محقق خواهد کرد. با این وجود مدیر ارشد یکی از تولیدکنندگان برتر جهان که با چندین OEM هم قرارداد دارد در گفتگو با این خبرگزاری با تایید کمبود موجودی در کوالکام تاکید کرده که این مساله روی عرضه موبایل‌ در سال جاری اثرگذار خواهد بود.

از آنجا که این مساله تنها روی چیپست پرچمدار این شرکت اثر نگذاشته باید انتظار کاهش قابل توجه عرضه موبایل را داشته باشیم که می‌تواند روی قیمت این دستگاه‌ها در برخی کشورها از جمله ایران هم اثر گذار باشد.

البته کوالکام تنها شرکتی نیست که با کمبود قطعات مواجه شده و تمام جهان درگیر کمبود نیمه‌هادی‌ها است. پیش از این تعدادی از تولیدکنندگان قطعات الکترونیکی و خودروسازها نیز به خاطر همین مشکل روند تولید را متوقف کرده‌اند و شرکت‌های دیگر نیز درگیر رقابت بر سر انبار کردن هر چه بیشتر قطعات هستند.

اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است
علیرضا حاجی سید حسن
علیرضا حاجی سید حسن
مسئول آی تی

من علیرضا حاج سید حسن هستم . خیلی دوست دارم اطلاعات خودم را با دیگران به اشتراک بزارم❤

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *