اولین پردازنده‌های 7 نانومتری اینتل سال 2023 از راه می‌رسند

اولین پردازنده‌های 7 نانومتری اینتل سال 2023 از راه می‌رسند
اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است

اینتل رسما تایید کرده که اولین پردازنده‌های ۷ نانومتری‌ خود موسوم به «Meteor Lake» را سال ۲۰۲۳ برای دسکتاپ‌ها و لپ‌تاپ‌ها عرضه می‌کند. پردازنده‌های ۷ نانومتری اینتل با نود EUV این کمپانی به تولید می‌رسند و یک موفقیت بزرگ برای آن محسوب می‌شود.

پردازنده‌های ۷ نانومتری اینتل از معماری x86 جدید بهره می‌برند که امکان استفاده از طراحی ماژولار را فراهم می‌کند. این کمپانی می‌خواهد به سراغ استفاده از هسته‌های متنوع در تراشه‌ها برود تا آینده جدیدی را برای پردازنده‌های دسکتاپ و لپ‌تاپ رقم بزند. البته این سبک طراحی را زودتر از ۲۰۲۳ و همراه با پردازنده‌های موسوم به «Alder Lake» خواهیم دید. این محصولات با معماری ۱۰ نانومتری و هسته‌های «Golden Cove» و «Gracemont» از راه می‌رسند.

انتظار می‌رود پردازنده‌های Meteor Lake مبتنی بر معماری جدید هسته Cove باشند که شایعات از آن با نام «Redwood Cove» یاد می‌کنند. ظاهرا این هسته از پایه و به گونه‌ای طراحی می‌شود که بتوان آن را توسط تاسیسات مختلف تولید کرد. بنابراین احتمالا TSMC می‌تواند بخشی از تراشه‌های مبتنی بر Redwood Cove را تامین کند.

طبق گزارش‌ها، Meteor Lake به اولین پردازنده‌های اینتل با طراحی کاملا 3D-Stacked تبدیل می‌شوند و همچنین بخش مربوط به ورودی و خروجی‌ها آن‌ها را یک شرکت دیگر مانند TSMC می‌سازد. این کمپانی برای برقراری ارتباط میان قسمت‌های مختلف تراشه، از فناوری «Foveros» استفاده خواهد کرد.

اولین پردازنده‌های ۷ نانومتری اینتل مانند تراشه‌های Alder Lake از سوکت LGA 1700 پشتیبانی می‌کنند. انتظار داریم پردازنده‌های Meteor Lake قادر به پشتیبانی از رم DDR5 و PCIe Gen 5.0 هم باشند.

اینتل برای اینکه بتواند در بازار ساخت تراشه حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد، برای تاسیسات جدید ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند. ضمنا این کمپانی سال ۲۰۲۳ تراشه‌های ۷ نانومتری «Granite Rapid» را برای دیتاسنترها عرضه خواهد کرد، پردازنده‌هایی که ابتدا قرار بود سال ۲۰۲۲ از راه برسند. باید منتظر ماند و دید AMD تا سال ۲۰۲۳ چه اقداماتی انجام می‌دهد.

اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است Qries
امیرحسین دُرّانی
امیرحسین دُرّانی
موسس و سردبیر

من امیرحسین درانی. دارم همه تلاشم رو میکنم که علمی شید و علمی هم بمونید.🤗

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *