تک نیوز > اخبار و اخبار تکنولوژی : مرکز ملی فضای مجازی: حذف ترافیک رایگان «شاد» اقدام درستی نیست

مرکز ملی فضای مجازی: حذف ترافیک رایگان «شاد» اقدام درستی نیست

5f536cdc401ca 1

مشاور مرکز ملی فضای مجازی تصمیم وزارت ارتباطات در حذف ترافیک رایگان «شاد» و ارائه سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی را مغایر با مصوبه شورای عالی فضای مجازی در صیانت از کودکان و نوجوانان عنوان کرد.

 

«عباس آسوشه» این اقدام وزارت ارتباطات را «ضربه نهایی» این وزارتخانه به بدنه فضای مجازی کشور توصیف و به شدت از آن انتقاد کرده است. بنابر تصمیم جدید وزارت ارتباطات، دانش آموزان از اول تیر ماه دیگر مجبور به استفاده از سامانه آموزشی شاد نیستند و قرار است از این تاریخ بسته‌های ویژه اینترنت رایگان آموزش مجازی به سیم کارت‌های دانش آموزی اختصاص یابد.

به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از این پس دانش‌آموزان می‌توانند آموزش مجازی رایگان را در پلتفرم دلخواه خود دنبال کنند و از اول تیر ماه استفاده از پلتفرم شاد دیگر رایگان نبوده و هزینه آن مانند دیگر پیام‌رسان‌ها محاسبه می‌شود.

مشاور مرکز ملی فضای مجازی در انتقاد به این رویکرد دولت گفته است: «بر اساس بررسی وزارت آموزش و پرورش از میان ۱۳ میلیون دانش آموز، بیش از ۳ میلیون نفر هیچ ابزار سیم کارت خوری برای وصل شدن به شبکه ندارند. به همین دلیل پلتفرم شاد مجبور شده است که در فضای وب هم سرویس ارائه کند.»

او نسبت به وزارت ارتباطات انتقاد کرده که بخش اعظمی از دانش‌‌آموزان اصلا وسیله سیم‌کارت خوری ندارند که بتوانند از سیم کارت وزارت ارتباطات استفاده کنند: «از حدود ۱۰ میلیون دانش آموز باقی مانده نیز بیش از نصف این دانش‌آموزان از تجهیزات سیم کارت خور پدر یا مادر استفاده می‌کنند و موبایل یا تبلت متعلق به خودشان نیست. بنابراین تنها ۵ میلیون دانش آموز دارای تجهیز شخصی هستند و وزارت ارتباطات قصد دارد در اختیار این تعداد، سیم‌کارت شخصی بگذارد و برایشان مهم نیست که ۸ میلیون دانش آموز دیگر چگونه باید مسئله شأن را حل کنند.»

آسوشه در ادامه گفته‌هایش به این موضوع اشاره کرده که شاد پلتفرمی آموزشی با دسترسی عمومی است که غالب دانش‌آموزان می‌توانند از خدماتش استفاده کنند اما وزارت ارتباطات آن را یک پیام رسان می‌داند و می‌گوید از ابتدای تیرماه ترافیک آن رایگان نخواهد بود. همچنین به زعم وزارت ارتباطات، واتس اپ یک پلتفرم آموزشی است و قصد دارند ترافیک آن را برای دانش آموزان رایگان کنند. بنابراین باید این تصمیم و این نوع ایده و تفکر در نطفه نابود شود.

صحبت‌های آسوشه در حالی انجام می‌شود که طبق آخرین آمار، عمده کاربران از پیام‌رسان‌هایی غیر از «شاد» برای آموزش آنلاین استفاده می‌کنند که این میزان به رقم قابل توجه ۷۳ درصد می‌رسد. عمده شکایات کاربران از شاد هم به خاطر خدمات با کیفیت پایین این محصول بوده که آن‌ها را مجبور به مهاجرت به پلتفرم‌های خارجی از جمله واتساپ کرده است.

علیرضا حاجی سید حسن

فورا نه اما حتما پیروز می شوم!

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود اپلیکیشن تک نیوز