تک نیوز > اخبار تکنولوژی و نرم افزار و اپلیکیشن : تلگرام حتی از واتساپ و فیسبوک مسنجر هم امنیت کمتری دارد

تلگرام حتی از واتساپ و فیسبوک مسنجر هم امنیت کمتری دارد

Telegram 1 1

بنیان‌گذار پیام‌رسان سیگنال در اظهاراتی جنجالی مدعی شده که تلگرام حتی به اندازه واتساپ و فیسبوک مسنجر هم ایمن نیست. او می‌گوید امنیت تلگرام بر پایه ادعاهای کذب به شهرت رسیده و درباره آن اغراق شده است.

«ماکسی مارلین‌اسپایک» به تازگی انتقادات سختی را علیه تلگرام که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رقبای سیگنال محسوب می‌شود، مطرح کرده است. او می‌گوید باور عمومی مبنی بر رمزنگاری دوطرفه در تلگرام اشتباه است؛ پیام‌هایی که با این سرویس ارسال می‌شوند در حالت اولیه و ساده خود روی سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند، بدون اینکه هیچ شکلی از رمزنگاری از آن‌ها محافظت کند.

مارلین‌اسپایک می‌گوید با این حساب حتی واتساپ و فیسبوک مسنجر هم حریم خصوصی بیشتری نسبت به تلگرام دارند. چون این دو اپلیکیشن حداقل تمامی پیام‌های را با رمزنگاری دوطرفه رد و بدل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که هیچ‌کسی به جز دو طرف گفتگو به محتوای پیام‌ها دسترسی داشته باشد.

موسس سیگنال می‌گوید همه داده‌هایی که از طریق تلگرام فرستاده می‌شوند در یک قالب قابل مشاهده به فضای ابری می‌روند. این شرایط حتی با استانداردهای فیسبوک هم قابل قبول نیست. فارغ از واتساپ حتی فیسبوک مسنجر هم از الگوریتم‌های رمزنگاری دوطرفه بهره می‌برد. اما هر کسی که به سرورهای تلگرام دسترسی داشته باشد می‌تواند پایگاه داده اطلاعات کاربران را مشاهده کند.

مارلین‌اسپایک اولین نفری نیست که امنیت تلگرام را زیرسوال می‌برد و نگرانی‌های خود را درباره حریم خصوصی پیام‌ها در این سرویس مطرح می‌کند. بر اساس اطلاعات صفحه پرسش‌های متداول تلگرام، این پیام‌رسان فقط در بخش mystery Chat رمزنگاری دوطرفه پیام‌ها را فراهم می‌کند و مدعی است که در چت‌های معمولی از سیستم رمزنگاری سرور-کلاینت بهره می‌برد.

تلگرام در یکسال اخیر با رشد چشمگیر کاربران خود روبرو بوده و بسیاری از کاربران واتساپ پس از ترک پیام‌رسان متا این سرویس را برای پیام‌رسانی انتخاب کردند.

برچسب ها :

علیرضا حاجی سید حسن

فورا نه اما حتما پیروز می شوم!

دیدگاهتان را بنویسید