تک نیوز > اخبار خودرو : واکنش ایران خودرو به دستورات رییسی؛ توقف تولید 405 و سمند در سال ۱۴۰۱

واکنش ایران خودرو به دستورات رییسی؛ توقف تولید 405 و سمند در سال ۱۴۰۱

C018DD00 E91E 4532 AA50 94E457009174 1

رئیس جمهور روز چهارشنبه به صورت از پیش اعلام نشده از پارکینگ‌ها و خط تولید شرکت ایران خودرو بازدید کرد و از نزدیک در جریان مشکلات و مسائل این شرکت تولیدی قرار گرفت. رئیسی ۸ دستور برای افزایش کیفیت و تولید خودرو صادر کرد. یکی از این دستورات تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران و توقف تولید خودروهای قدیمی بود. در همین راستا ظاهرا توقف تولید خودروهای ۴۰۵ و سمند در دستور کار ایران خودرو قرار گرفته است.

در واکنش به این دستورات، معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو گفت: «در سال ۱۴۰۱ توقف تولید خودرو‌های ۴۰۵ و سمند از برنامه‌های آینده‌ی ایران خودرو است.»

آقای بابک رحمانی می‌گوید: «تولید ۷۵ هزار دستگاه خودروی تارا در دستور کار قرار دارد، همچنین سال آینده خودروی K۱۲۵ و یک تا دو محصول مونتاژی عرضه می‌شود ضمن آن که با ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در سال، همه موتور‌ها و خودرو‌ها تا ۵ سال آینده تغییر می‌کند.»

رییس جمهور پس از بازدید از انبار خودروهای ایران خودرو، با حضور در خطوط تولید در جریان آخرین وضعیت تولید قرار گرفت و دستورهایی در حوزه تامین قطعات و ترخیص فوری خودروهای دپو شده در انبارهای ایران خودرو، افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو در سال آینده، توقف تولید برخی خودروهای قدیمی و آغاز تولید چند خودروی جدید و با کیفیت، اجازه واردات منضبط و تحت نظارت از سال آینده، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، شفاف سازی فرآیند قرعه کشی و رفع ابهام کامل برای مردم با نظارت دقیق وزارت صمت صادر کرد.
توقف تولید این دو خودرو در شرایطی مطرح می شود که، سمند و پژو ۴۰۵ روی هم بخش قابل‌ توجهی از تیراژ ایران خودرو کشور را به خود اختصاص داده‌اند و با وجود قدیمی بودن و به خاطر نبود تنوع لازم در بازار، همچنان مشتریان زیادی دارند. بنابراین عرضه خودروهای جایگزین با قیمت مشابه برای این دو خودرو اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، اتفاقی که متاسفانه پس از حذف پراید از خطوط تولید رخ نداد و منجر به افزایش شدید قیمت خودروهای اقتصادی در بازار شد.

علیرضا حسینی

فورا نه اما حتما پیروز می شوم!

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود اپلیکیشن تک نیوز