تک نیوز > نرم افزار و نرم افزار و اپلیکیشن : آموزش بازیابی پیام‌های پاک شده واتساپ

آموزش بازیابی پیام‌های پاک شده واتساپ

Screenshot 2022 05 07 153438

اگر به‌طور ناخواسته یا به‌اشتباه پیامی در واتساپ شما پاک شده است، در این مقاله با روش‌های بازیابی پیام‌های پاک‌شده واتساپ آشنا شوید.

واتساپ مانند هر پیام‌رسان دیگر به شما اجازه می‌دهد پیام‌هایی را که نمی‌خواهید نگه دارید، حذف کنید. این گزینه به این معنی است که امکان حذف تصادفی پیام‌ها وجود دارد. همچنین ممکن است به‌طور ناخواسته پیام‌های خود را از دست بدهید، مثلاً هنگام جابه‌جایی به دستگاه جدید، پاک‌شدن پیام توسط شخصی دیگر یا حتی هنگام تنظیم مجدد دستگاه.

اما آیا این موضوع باعث می‌شود که شما پیام‌های حذف‌شده را برای همیشه از دست دهید؟ خوشبختانه این‌طور نیست. اگر تصادفاً پیام‌هایی را از حساب واتساپتان حذف کرده‌اید، هنوز برای بازیابی آن‌ها فرصت دارید. اگرچه واتساپ یک ابزار داخلی مستقیم برای کمک به بازیابی پیام‌های حذف‌شده ارائه نمی‌کند، اما همچنان می‌توانید آن‌ها را به روش‌های مختلفی بازیابی کنید.

روش‌های بازیابی به نوع دستگاهی که استفاده می‌کنید، بستگی دارد. در این مقاله آموزشی از زومیت با آموزش بازیابی پیام‌های پاک‌شده واتساپ در اندروید و آیفون با ما همراه باشید

بازیابی پیام‌های حذف شده واتساپ در اندروید

اتساپ در گوشی‌های اندرویدی مجهز به قابلیت پشتیبان‌گیری ابری و محلی است؛ بنابراین کاربران می‌توانند در صورت حذف‌ شدن پیام‌های خود برای بازیابی آن‌ها از این راه‌حل استفاده کنند.

واتساپ به‌طور پیش‌فرض به صورت روزانه یک بکاپ حاوی پیام‌های متنی تهیه می‌کند. عکس‌ها، فیلم‌ها و اسناد نیز تا زمانی که آن‌ها را از واتساپ حذف نکنید در حافظه داخلی باقی می‌مانند. همچنین اگر پشتیبان‌گیری ابری را فعال‌کرده باشید، این فایل‌ها علاوه‌بر حافظه داخلی در اکانت گوکل شما نیز آپلود می‌شوند. بنابراین، هنگام حذف تصادفی یک پیام، نسخه پشتیبان شما باید اولین جایی باشد که به آن نگاه می‌کنید.

اگرچه بازیابی اطلاعات از نسخه پشتیبان واتساپ سریع و راحت است، اما اگر فراموش کرده باشید که هنگام تنظیم حساب خود آن را فعال کنید، همچنان می‌توانید پیام‌ها و رسانه‌های از‌دست‌رفته را به لطف پشتیبان‌گیری محلی دستگاه بازیابی کنید. به غیر از پشتیبان‌گیری مبتنی بر ابر ازطریق گوگل درایو، همه دستگاه‌های اندرویدی دارای پشتیبان‌گیری محلی اندروید هستند.

بازیابی پیام‌های پاک‌شده واتساپ ازطریق بکاپ ابری گوگل درایو

برای بازیابی پیام‌ها ازطریق پشتیبان‌گیری ابری گوگل درایو ابتدا باید بررسی کنید که این قابلیت از پیش فعال بوده است یا خیر. برای بررسی این موضوع روی آیکون سه‌نقطه در گوشه بالایی سمت راست ضربه زده و Settings را انتخاب کنید. در ادامه از بخش Chat وارد Chat backup شوید.

 

در بالای صفحه، تاریخ آخرین نسخه پشتیبان را بررسی کنید. اگر این بازه در زمانی که پیام‌های خود را از دست داده‌اید، قرار داشته باشد، می‌توانید آن‌ها را بازیابی کنید. اگر هم تاکنون پشتیبان‌گیری انجام نشده باشد، باید به‌سراغ بخش بعد یعنی بازیابی پیام‌های پاک‌شده واتساپ ازطریق بکاپ محلی در حافظه داخلی بروید

اکنون برای بازیابی پیام‌ها از تنظیمات گوشی وارد Apps شوید و Whatsapp را انتخاب کنید. روی Storage ضربه زده و Clear data را انتخاب کنید.

حالا واتساپ را باز کرده و با همان شماره قبلی وارد شوید. پس از وارد کردن کد تأیید واتساپ از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید پشتیبان‌گیری گوگل درایو خود را بازیابی کنید یا خیر. برای بازیابی چت‌هایتان روی دکمه Restore ضربه بزنید.

پس از اتمام فرایند بازیابی چت‌ها، می‌توانید با مراجعه به چت موردنظر، پیام حذف‌شده را مشاهده کنید.

بازیابی پیام های پاک شده واتساپ ازطریق بکاپ محلی در حافظه داخلی

در اندروید برای بازیابی چت‌ها یا پیاک‌های پاک‌شده با روشی غیر از پشتیبان‌گیری ابری می‌توانید به روش پشتیبان‌گیری محلی پیش بروید. برای این کار باید مطمئن شوید که فایل پشتیبان‌ روی دستگاهتان وجود دارد و بکاپ گوگل درایو نیز غیرفعال است.

برای اطمینان از اینکه واتساپ بازیابی بکاپ را از گوگل درایو انجام نخواهد داد و ازطریق بکاپ محلی آن را بازیابی خواهد کرد، اپلیکیشن گوگل درایو را در گوشی خود باز کرده و روی منوی سه‌خط بالای صفحه ضربه بزنید،‌ سپس Backups را انتخاب کنید. در ادامه روی آیکون سه‌نقطه که کنار نسخه پشتیبان واتساپ قرار دارد، ضربه بزنید و Delete backup را انتخاب کنید.

پس از این کار، فایل منیجر دستگاه خود را باز کنید:

  • در اندروید ۱۱ و جدیدتر به مسیر Internal Storage > android > media > com.whatsapp > Databases بروید.
  • در اندروید ۱۰ به پایین به مسیر Internal Storage > WhatsApp > Databases بروید.

اکنون در این جا باید بکاپی را پیدا کنید که قبل از پاک شدن پیام ایجاد شده است. فایل‌های بکاپ فرمتی شبیه به «msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt14» دارند. YYYY-MM-DD نشان‌دهنده تاریخ ایجاد بکاپ است که می‌توان از روی آن آخرین بکاپ تولیدشده قبل از پاک‌ شدن پیام را شناسایی کرد.

برای مثال اگر دو فایل به نام‌های msgstore-2022-05-05.1.db.crypt14 و msgstore-2022-05-06.1.db.crypt14 وجود داشته باشد و پیام در تاریخ 2022-05-06 حذف شده باشد،‌ باید به سراغ بکاپ روز قبل یعنی msgstore-2022-05-05.1.db.crypt14 بروید.

سپس به‌دنبال فایلی با نام «msgstore.db.crypt14» که آخرین نسخه پشتیبان از پیام‌ها است بگردید و نام آن را به هر چیز به غیر اسم اصلی خود تغییر دهید تا واتساپ این فایل را به‌عنوان آخرین پشتیبان شناسایی نکند. می‌توانید آن را به جای دیگری نیز انتقال دهید اما آن را پاک نکنید. اکنون فایل بکاپ موردنظر را که نام آن شامل تاریخ می‌شود به «msgstore.db.crypt14» تغییر نام دهید.

توجه: درصورتی‌که زمان زیادی از پاک شدن پیام نگذشته است، احتمالاً در این فاصله نیز واتساپ بکاپ جدیدی نگرفته و آخرین بکاپ حاوی پیام پاک‌شده است. بنابراین لازم نیست در پوشه Database اقدام به تغییر نام یا جابه‌جایی آخرین فایل بکاپ کنید و تنها ادامه مراحل را دنبال کنید.

از تنظیمات گوشی وارد Apps شوید و Whatsapp را انتخاب کنید. روی Storage ضربه زده و Clear data را انتخاب کنید. اگر گوشی شما مجهز به اندروید ۱۱ یا نسخه‌های بالاتر است قبل از این کار باید فایل منیجر را باز کنید و به مسیر Internal Storage > android > media بروید.

سپس نام پوشه com.whatsapp را به هر چیز دیگر (برای مثال whatsapp backup) تغییر دهید تا درحین بازنشانی برنامه واتساپ، بکاپ و داده‌های محلی حذف نشوند. در انتها واستاپ را Clear data کنید و بعد از این عمل، نام پوشه‌ای که تغییر دادید به com.whatsapp بازگردانید.

اپلیکیشن واتساپ را باز کرده و با شماره قبلی وارد حساب خود شوید. پس از وارد کردن کد تأییدی که برایتان ارسال شده است، روی دکمه Restore بزنید تا پیام‌های حذف‌شده از حافظه گوشی بازیابی شود.

در پایان فرایند بازیابی نسخه پشتیبان، مکالمه‌های قبلی به‌همراه پیام‌های حذف‌شده در واتساپ نمایش داده خواهد شد. توجه داشته باشید ممکن است سایر پیام‌هایی که در این‌ بازه ارسال و دریافت شده باشند با این کار بازیابی نشوند، بنابراین به تشخیص خود اگر پیام یا مکالمه پاک‌شده از سایر پیام‌ها برای شما اهمیت بیشتری دارد اقدام به این کار کنید.

بازیابی پیام‌های حذف شده واتساپ در آیفون

اپلیکیشن واتساپ در آیفون نیز از پشتیبان‌گیری در فضای ابری در فواصل زمانی معین پشتیبانی می‌کند. تا زمانی که پشتیبان‌گیری شما فعال باشد، واتساپ کپی‌هایی از تمام پیام‌های شما را در iCloud Drive ذخیره می‌کند. با باز کردن قسمت تنظیمات واتساپ، ورود به بخش Chats و سپس Chat Backup می‌توانید ببینید آخرین نسخه پشتیبان چه زمانی انجام شده است.

برای بازیابی پیام‌های حذف‌شده از iCloud ابتدا اپ واتساپ را از دستگاه خود حذف کنید. به اپ استور مراجعه کرده و دوباره اپ واتساپ را نصب کنید.

با شماره قبلی وارد حساب واتساپتان شوید. پس از وارد کردن کد تأییدی که به خطتان ارسال شده است، روی گزینه Restore Chat History بزنید تا همه پیام‌های حذف‌شده را بازیابی کنید.

در پایان فرایند بازیابی نسخه پشتیبان، پیام‌های حذف‌شده شما در واتساپ نمایش داده خواهد شد. ناگفته نماند که پشتیبان‌گیری ابری در آی‌کلاد باید از قبل پیکربندی شده باشد در غیر این‌ صورت امکان بازیابی پیام‌های پاک‌شده وجود نخواهد داشت.

همچنین قبل از شروع فرایند بازیابی، اطمینان حاصل کنید که در حافظه محلی آیفونتان فضای کافی دارید. به‌عنوان یک قانون کلی، فضای ذخیره‌سازی محلی موجود باید دو برابر اندازه نسخه پشتیبان شما باشد. یعنی اگر حجم نسخه پشتیبان شما ۱ گیگابایت است، شما باید حداقل ۲ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی آزاد در دستگاهتان داشته باشید.

پارسا ملکی

پارسا ملکی هستم علاقه زیادی به علم تکنولوژی دارم و می خوام اطلاعات خودم رو با شما به اشتراک بزارم?

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود اپلیکیشن تک نیوز