تک نیوز > اخبار تکنولوژی و امنیت : افزونه‌های مخرب گوگل کروم بیش‌از ۱٫۴ میلیون کاربر را تحت تأثیر قرار داده‌اند

افزونه‌های مخرب گوگل کروم بیش‌از ۱٫۴ میلیون کاربر را تحت تأثیر قرار داده‌اند

what is malware as a service1 copy 1200x800 1
شرکت امنیتی مک آفی (McAfee) پنج افزونه‌ی مخرب مرورگر کروم ازجمله Netflix Party را شناسایی کرده است که باید نسبت به استفاده از آن‌ها خودداری کنید.

افزونه‌های گوگل کروم برای آسان‌تر کردن روش اجرای برخی عملکردها در محیط وب طراحی شده‌اند. با این ابزارها، مرورگر کروم به شما کمک می‌کند در خریدهای آنلاین بهترین تخفیف‌ها را پیدا کرده یا هنگام تایپ متن، از سیستم‌های غلط‌گیر خودکار بهره ببرید. علاوه‌براین افزونه‌هایی برای ثبت اسکرین‌شات از کل محیط یک وب‌سایت وجود دارد و در برخی موارد حتی می‌توانید با استفاده از آن‌ها، با دوستان خود از تماشای نمایش‌های موردنظرتان لذت ببرید. دانلود یک برنامه‌ی افزودنی برای مرورگرهای وب به‌دلیل کارکردهای جذاب آن‌ها، همیشه می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد؛‌ بااین‌حال، در این‌ زمینه نیز باید به‌شدت مراقب ظاهر شدن برنامه‌های مخربی که سعی در تقلید از برنامه‌های محبوب دارند باشید تا امنیت و حریم‌خصوصی خود را حفظ کنید.

طبق پس وبلاگی جدید مک آفی، افزونه‌های مخرب گوگل کروم، کاربران را به وب‌سایت‌های فیشینگ هدایت و شناسه‌های وابسته را در کوکی‌های سایت‌های تجارت الکترونیک درج می‌کنند. به گفته‌ی این شرکت امنیتی، افزونه‌ها همچنین سوابق مرور وب کاربران را ردیابی کرده و هر بازدید از وب‌سایت به سرورهای متعلق به سازنده‌ی آن برنامه‌ی افزودنی، ارسال خواهد شد.

به‌نوشته‌ی ZDNet، سازندگان افزونه‌های مرورگر، می‌توانند کد موردنظر خود را به وب‌سایت‌های تجارت الکترونیکی که کاربر از آن‌ها بازدید می‌کند تزریق و در ازای هر کالایی که کاربر سفارش می‌دهد، مبلغی به‌عنوان کمیسیون دریافت کنند. هنگامی‌که داده‌های مرور وب به‌اشتراک گذاشته شود، حریم خصوصی مصرف‌کننده به‌طور ضمنی نقض می‌شود.

مک آفی پنج افزونه‌ی مخرب شناسایی کرده است که عبارت‌اند از Netflix Party، Netflix Party 2، FlipShope – Price Tracker Extension، Full Page Screenshot Capture – Screenshoting و AutoBuy Flash Sales که درمجموع بیش از ۱٫۴ میلیون کاربر آن‌ها را نصب کرده‌اند. در ادامه نام این افزونه‌های خاص و شناسه‌های کد آن‌ها آورده شده است:

نامشناسه‌ی افزونهتعداد کاربران
Netflix Partymmnbenehklpbgmgngeaignppnbe۸۰۰ هزار نفر
Netflix Party2flijnhifgdcbhglkneplegafminjnhn۳۰۰ هزار نفر
FlipShope – Price Tracker Extensionadikhbfjdbjkhelbdnffogkobkekkkej۸۰ هزار نفر
Full Page Screenshot Capture – Screenshotingpohgkmkfincpdkdgjepkmdekahmckjp۲۰۰ هزار نفر
AutoBuy Flash Salesgbnahglfafmhaehbdmjedfhdmimjcbed۲۰ هزار نفر

بهترین راهکار برای جلوگیری نفوذ این بدافزارها، این است که هنگام نصب افزونه‌های کروم، احتیاط کنید. مک آفی همچنین توصیه می‌کند که کاربر به درخواست‌های افزونه و مجوز‌هایی که کروم قبل از نصب به آن اعطا می‌کند، توجه داشته باشد. کاربران باید قبل از اعطای هرگونه مجوز، نسبت به تأیید برنامه‌ی افزودنی اقدامات لازم را انجام دهند.

جواد امیری

بیا با هم بنویسیم

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود اپلیکیشن تک نیوز