تک نیوز > اخبار فناوری ایران : نصر تهران: اینترنت طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم

نصر تهران: اینترنت طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم

slami

رئیس هیئت مدیره نصر تهران اعلام کرد نظر قطعی صنف دسترسی آزاد اینترنت برای عموم مردم است. اسلامی با تأکید بر اینکه اینترنت و VPN طبقاتی را ذره‌ای قبول ندارند، گفت بازگشت به دوران پیش از شهریور ماه درخواست حداقلی صنف است. 

به گزارش تک نیوز و به نقل از روابط عمومی سازمان نظامی صنفی رایانه‌ای استان تهران، بیش از سه ماه از آغاز محدودیت‌های اینترنتی گذشته و در روزهای اخیر حرف و حدیث‌ها در مورد اینترنت و VPN طبقاتی به گوش می‌رسد.

«حسین اسلامی»، رئیس هیئت مدیره نصر تهران در واکنش به ارائه اینترنت طبقاتی گفت: «موضع صنف مشخص است. هم در بیانیه‌ سازمان و هم در نامه‌ای که به صورت مشترک با چند تشکل برای رئیس‌جمهور ارسال کردیم، دسترسی آزاد به اینترنت و گسترش زیرساخت‌های لازم به آن را مطالبه کردیم.»

او اعتقاد دارد در شرایط بحرانی که بدون حکم قاضی و بدون مستندات قانونی و البته با تصمیم مجموعه‌های امنیتی محدودیت‌هایی به صورت موقت ایجاد شده و قابل رفع است، انتظار این است تا با رفع مسائل امنیتی شرایط به سرعت به پیش از شهریور امسال بازگردد:

«در این مدت بحرانی اگر برخی شرکت‌ها در برقراری ارتباط با مخاطبانشان در خارج از کشور مسئله داشته باشند، یا در ارائه خدماتی که باید در داخل کشور ارائه دهند مشکلاتی دارند، وزارت ارتباط موظف است حتی شده به صورت موقت این مشکلات را حل کند. در این راستا هر درخواستی هم که به سمت ما آمده، تمام تلاشمان را برای اینکه مشکل را به صورت مقطعی حل کنیم، کرده‌ایم و این را وظیفه صنفی خود می‌دانیم.»

اسلامی با تأکید بر اینکه نظر قطعی صنف دسترسی آزاد اینترنت برای عموم مردم است اظهار داشت: «ما اینترنت طبقاتی و VPN طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم.  محدودیت‌هایی که در تمام نقاط دنیا برای حفظ حریم خانواده‌ها و سایر مسائل اخلاقی لحاظ می‌شود برای ما هم قابل درک است، اما واقعیت این است که بازگشت به دوران پیش از شهریور ماه درخواست حداقلی ماست، این موضع شفاف صنف است.»

او با بیان اینکه متأسفانه محدودیت‌های اینترنتی به موضوعی فرسایشی تبدیل شده است، گفت: «وظیفه ما کمک به تمامی کسب و کارهاست، اما برخی به کمک فوری و بیشتری برای زنده ماندن نیاز دارند؛ به نوعی به یک تنفس مصنوعی. مثلاً اگر کسب و کاری درخواست داده تا IP مرتبط با فعالیت‌های شرکتش باز شود، پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم. بعد از این هم اگر کسی چنین درخواست‌هایی داشته باشد حتماً برای رفع مشکلشان پیگیر خواهیم بود، اما این درخواست عمومی صنف نیست.»

رئیس نصر تهران اعتقاد دارد تا زمانیکه محدودیت‌های اینترنتی برای عامه مردم رفع نشود، مشکل اقتصاد دیجیتال هم حل نمی‌شود: «عامه مردم با پلت‌فرم‌ها در ارتباطند و به همین دلیل درخواست انحصار اینترنت یا VPN طبقاتی برای اعضای نصر را اقدام درستی نمی‌دانیم.» 

ااسلامی در واکنش به مسائل مطرح شده از سوی مرکز ملی فضای مجازی برای معرفی نماینده از سوی متا و احتمال افیلتر قانونی اینستاگرام گفت: «این اقدام کمکی به شرایط کشور نمی‌کند. چیزی که می‌تواند کسب‌وکارها را نجات دهد، یک تنفس مصنوعی نیست، بلکه تنفس طبیعی در فضای رقابتی با حضور پلت‌فرم‌های خارجی است.»

جواد امیری

بیا با هم بنویسیم

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود اپلیکیشن تک نیوز