ناسا: توقف آزمایش راکت SLS یک شکست نبود

ناسا: توقف آزمایش راکت SLS یک شکست نبود
اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است

ناسا چند روز پیش راکت SLS را آزمایش کرد که با شکست همراه بود، اما سازمان فضایی آمریکا نظر دیگری دارد و تست آتش را موفقیت‌آمیز اعلام کرده است. به گفته ناسا پارامترهای از پیش تعیین شده موجب توقف این آزمایش شده‌اند.

آزمایش چند روز پیش ناسا تنها یک دقیقه طول کشید، در حالی که انتظار می‌رفت مدت زمان آن ۸ دقیقه باشد. در حقیقت پس از شروع آزمایش، سیستم‌ها شروع به نظارت موتورها کردند و دست به جمع‌آوری داده‌ها زدند که نتیجه چنین کاری، گزارش یک مشکل اساسی در قطعات موتور بود.

در آن زمان جزئیات دقیقی درباره مشکل مرحله اصلی SLS منتشر نشد، اما مشخص شد که موتور در هنگام آزمایش آتش عملکرد عادی داشته، با این حال سیستم پس از مدتی وجود مشکل را گزارش کرد و کار متوقف شد.

حالا ناسا گزارش جدیدی درباره آزمایش اخیرش منتشر و اعلام کرده آزمایش آتش موفقیت‌آمیز بوده و در حالت کلی عملکرد مناسبی داشته، با این حال به علت پارامترهایی که پیش از انجام آزمایش تنظیم شده بودند، آزمایش متوقف شده. این پارامترها که به گفته ناسا از قصد محافظه‌کارانه بوده‌اند، زمانی که داده‌های گزارش شده از آن‌ها فراتر رفتند، دستور توقف آزمایش را دادند.

nasa sls

ناسا درباره این پارامترها گفته:

«این پارامترهای از پیش برنامه‌ریزی شده بطور خاص برای تست‌ زمینی با سخت افزار پرواز طراحی شده‌اند و برای ماموریت «آرتمیس I» ناسا مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از اینکه مرحله اصلی سیستم کنترل بردار رانش بطور ایمن موتورها را حرکت ‌دهد، مطمئن شود. برای چرخش هر موتور یک سیستم کنترل بردار رانش (TVC) و دو عملگر مکانیکی وجود دارد. قدرت عملگرهای مکانیکی در سیستم TVC توسط واحدهای توان کمکی مرحله اصلی تامین می‌شود. طبق برنامه‌ریزی، سیستم‌های کنترل بردار رانش موتورها را به گونه‌ای حرکت دادند تا نحوه حرکت در مسیر مستقیم راکت در هنگام صعود را شبیه‌سازی کنند.»

در طی آزمایش، محدودیت‌ها برای سیستم هیدرولیکی مرتبط با موتور ۲ باعث ارائه مقداری شد که از محدوده موردنظر بالاتر بود. اگرچه موتور طبق برنامه‌ریزی عمل کرد، اما زمانی که مقادیر از پارامترهای اولیه بالاتر رفتند، بطور خودکار موتورها خاموش شدند و آزمایش متوقف شد. با توجه به این موضوع، به نظر می‌رسد آزمایش آتش راکت SLS واقعا با شکست همراه نبوده است.

 
اینجا محل قرارگیری تبلیغ شما است Qries
علیرضا حاجی سید حسن
علیرضا حاجی سید حسن
مسئول آی تی

من علیرضا حاج سید حسن هستم . خیلی دوست دارم اطلاعات خودم را با دیگران به اشتراک بزارم❤

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *