تک نیوز > اخبار فناوری ایران : رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی به نقل از مقام مسئول: 800 دستگاه استارلینک در ایران فعال است

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی به نقل از مقام مسئول: 800 دستگاه استارلینک در ایران فعال است

6321

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی با نقل‌قول از یک مقام مسئول گفت 800 دستگاه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران فعال است. این درحالی است که ایلان ماسک چند روز پیش از فعال‌بودن 100 دستگاه استارلینک در ایران خبر داده بود.

«مهدی محبی»، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی ارتباطی و لوازم جانبی تهران در گفت‌وگو با تسنیم، فروش تجهیزات اینترنتی ماهوارهای استارلینک در تهران را تأیید کرد و گفت: «خرید و فروش این کالا غیرقانونی است.»

محبی دستگاه‌های فعال استارلینک در ایران را به نقل از یک مقام مسئول تا 800 عدد عنوان کرد و افزود:

«ورود این دستگاه‌ها به‌صورت قاچاق است و به همین علت امکان استفاده از این دستگاه رشد زیادی خواهد داشت.»

او با بیان اینکه جلوگیری از فعالیت دستگاه‌های استارلینک در حوزه وزارت ارتباطات است، از دستگاه‌های مربوط خواست تا ورود این تجهیزات به کشور را مدیریت کنند.

محبی اواسط مردادماه سال گذشته که اینترنت ماهواره‌ای بر سر زبان‌ها افتاده بود، هشدار داد اگر دولت تجهیزات استارلینک را وارد نکند، قاچاقچیان این کار را می‌کنند. حال این پیش‌بینی او تحقق یافته است.

درحالی از فعالیت 800 دستگاه گیرنده اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران سخن به میان آمده است که «ایلان ماسک»، مؤسس شرکت اسپیس ایکس چند روز پیش با انتشار توییتی اعلام کرده بود حدود 100 دستگاه استارلینک در ایران فعال است.

گفتنی است «عیسی زارع‌پور‌» هفته گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره اینترنت ماهواره‌ای و فعالیت آن در ایران، سخنان گذشته خود را تکرار کرد و اظهار داشت: «قبلاً هم عرض کردم از فعال‌شدن اپراتورهایی که اینترنت را به‌صورت ماهواره‌ای ارائه می‌کنند، استقبال می‌کنیم. همین الان هم دو-سه تا اپراتور هستند که در نقاط دورافتاده روستایی، از اینترنت ماهواره‌ای آن‌ها استفاده می‌کنیم.»

او تأکید کرده بود هر‌ اپراتور اینترنت ماهواره‌ای که طبق قوانین بین‌المللی بخواهد در ایران فعالیت کند، باید لندینگ رایت یا قواعد کشور را رعایت کند.

امیرحسین درانی

من امیرحسین درانی. دارم همه تلاشم رو میکنم که علمی شید و علمی هم بمونید.?

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

  1. یه سوال فنی، مدیر عاملش که همه چیزش دستشه میگه ۱۰۰ تا دستگاه، اینا از کجا می‌فهمن که ۸۰۰ تا دستگاه فعاله؟ نکنه خودشون دارن ارائه میدن؟?

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود اپلیکیشن تک نیوز